Staff

Administration Function/Classes Taught
Joseph Theobold Principal
Tammie Thornton Assistant Principal
Melissa Buquo Guidance Counselor
Amanda Bennett TOSA
Jana (Wilhite) DeHart Cambridge Coordinator
Debra Robbins Executive Secretary
Cindy Smith Bookkeeper
Jackie Traxler
Clerical/Office Staff/Media Center 
Tori Wormuth Data Entry
Michelle Johnson Receptionist/Para-Pro
Dena Lewandowski Receptionist/Para-Pro
Gregory Raphael Para-Pro
Tiffany Stouffer Para-Pro
   
Instructors/Support  
   
Matthew Bergen 8th Grade Language Arts| Pre-AICE Language Arts
Andrew Belcher AICE General Papers | English language
Richard Brown AICE Marine Science | AICE Environmental Management
Robert Bush AICE Thinking Skills | AICE Economics | Yearbook
Emily Brown Veterinary Assisting I-IV | Agriscience Foundations
Ian Boze AICE Math | Alg. 1 Honors
Kirk Collier English language Arts & AICE Gen. Papers 1
Daniel Lewandowski Pre-AICE Math 3 | Embry Riddle Dual Enrollment
Kala Davis AICE Art | Pre-AICE Art & Design
Randy Doo Band (Beg./Intermediate) | Chorus | AICE Music I AS | Digital Info Technology
Shelby Findlater Spanish I/II
Steven Fortner Civics | English
Catelyn Boze AICE General Papers | AICE Global Perspectives | AICE Literature
Debra Chao Geometry Honors
Robert Bush AICE Thinking Skills | AICE Economics | English
Andrew Belcher AICE General Papers | AICE Language 
Sonia Guy Travel and Tourism | Social Studies
Wendy Helmey Chemistry 1 Honors | Biology 1 Honors
Mary Jacobs English Language Arts 7th/8th
Jim Neale  Business Software | AICE Thinking Skills
Melvin Poole Middle Grades Science | Agriculture
Lindy Rowe Pre-AICE Biology | AICE Biology AS Level
Ryan Raymond Pre-AICE Math (Algebra I Honors)
Jerome (Jerry) Rothschild 8th Grade U.S. History 
Eilene Vargas Spanish II
John (Michael) Weeks AICE International History | AICE U.S. History | Pre-AICE World History | Yearbook
Jessica Whittaker Pre-Calc. Honors | Digital Info Technology
Karl Wendell Business Software Applications | AP Computer Science
Robert Johnson Head Custodian
Christina Peoples Custodian
Waylon Cormer Custodian
Terri Petruski Food Service Manager
Vickie Miller Food Service Assistant Manager